Pred začetkom kvalifikacij za EP 2016 smo nekaj več pozornosti namenili prvemu nasprotniku v skupini E, ki je sicer tudi zelo dober partner slovenske reprezentance. Predstavljamo izbrano vrsto Estonije in njene najmočnejše adute...
Estonija in Slovenija se bosta pomerili na stadionu Lillekula v Talinu, ki sprejme nekaj manj kot 10.000 gledalcev. Organizatorji pričakujejo močno podporo s tribun, saj so prodali že večji del razpoložljivih vstopnic za ponedeljkovo tekmo. Kljub temu se izbranci Srečka Katanca ne bi smeli prestrašiti glasnega vzdušja, saj v Talinu doslej še niso doživeli poraza.
2.9.2011 Slovenija – Estonija 1:2 (kvalifikacije za EP 2012)
12.10.2010 Estonija – Slovenija 0:1 (kvalifikacije za EP 2012)
7.2.2007 Slovenija – Estonija 1:0 (prijateljska tekma)
11.6.1995 Estonija – Slovenija 1:3 (kvalifikacije za EP 1996)
29.3.1995 Slovenija – Estonija 3:0 (kvalifikacije za EP 1996)
7.4.1993 Slovenija – Estonija 2:0 (prijateljska)
3.6.1993 Estonija – Slovenija 1:1 (prijateljska)
Reprezentanca Estonije trenutno zaseda 93. mesto na lestvici FIFA s 344. točkami na računu. Estonci beležijo negativni trend pomikanja po navedeni lestvici vse od marca 2012, ko so bili rekordno visoko na 47. mestu. Leto pred tem so Estonci doživeli največji skok navzgor na lestvici FIFA, saj so pridobili kar 28 mest, medtem ko se jim je največji padec primeril septembra 2006, ko so nazadovali za 24 pozicij.
Estonija – Ferski otoki 5:0 (4.6.1998)
35: Mart Poom
27: Raio Piiroja
27: Martin Reim
25: Marko Kristal
24: Enar Jääger
24: Ragnar Klavan
24: Dmitri Kruglov
24: Andres Oper
6: Konstantin Vassiljev
5: Martin Reim
4: Andres Oper
4: Raio Piiroja
Seznam za tekmo s Slovenijo: Mihkel Aksalu (Seinäjoen Jalkapallokerho FIN), Sergei Pareiko (Volga Nižni Novgorod RUS), Pavel Londak (FK Bodo/Glimt NOR); Artjom Artjunin (Tallinna FC Levadia), Alo Bärengrub (Nomme Kalju), Enar Jääger (brez kluba), Ken Kallaste (Nomme Kalju), Ragnar Klavan (Augsburg GER), Igor Morozov (Debrecen HUN), Artur Pikk (Tallinna FC Levadia), Taijo Teniste (Sogndal Fotball NOR); Ilja Antonov (Tallinna FC Levadia), Aleksandr Dmitrijev (Tallinna FC Levadia), Gert Kams (Seinäjoen Jalkapallokerho FIN), Joel Lindpere (Baník Ostrava CZE), Karol Mets (Tallinna FC Flora), Konstantin Vassiljev (Piast Gliwice POL), Martin Vunk (Nomme Kalju); Henri Anier (Erzgebirge Aue GER), Rimo Hunt (Kaisar Kozolorda KAZ), Henrik Ojamaa (Motherwell FC SCO), Ats Purje (Kuopion Palloseura FIN), Sergei Zenjov (Blackpool ENG).
Konstantin Vassiljev je stari znanec slovenskih ljubiteljev nogometa, ki se odličnega estonskega vezista spominjajo še iz slovenskih prvoligaških zelenic. Vassiljev je namreč v Prvi ligi Telekom Slovenije odigral kar pet sezon in v dresih Nafte ter Kopra zabil šestnajst golov na 124. prvenstvenih tekmah. Živa legenda estonskega nogometa, ki je slovenski reprezentanci zagrenila življenje septembra 2011 z golom v Stožicah, si trenutno nogometni kruh služi na Poljskem pri Piast Gliwicah, kamor se je nedavno preselil tudi Saša Aleksander Živec. Vassilev je sicer pred kratkim staknil poškodbo, tako da v ponedeljek najverjetneje ne bo grozil četi Srečka Katanca.
Ragnar Klavan je drugi najbolj prepoznaven nogometaš estonske izbrane vrste, ki si po novem deli slačilnico s Timom Matavžem v Augsburgu. Gre za izkušenega osrednjega branilca, ki se zelo dobro znajde tudi na obeh bočnih položajih. Klavan, ki je dobre partije v preteklosti nizal tudi kot član Heraclesa in AZ-ja v nizozemskem prvenstvu, je oblekel dres z državnim grbom Estonije že na 95. tekmah.
Joel Lindpere je zelo zanimiv ofenzivni vezist, trenutno član češke Banik Ostrave. 33-letnik, ki je za izbrano vrsto Estonije zabil že 7 golov, je zadnja leta nogometne kariere pred vrnitvijo v Evropo preživel v ZDA, kjer je bil tudi soigralec Thierryja Henryja pri New Yorku.
Sergei Zenjov bo bržkone predstavljal eno glavnih orožij Estonije za vratarja Samirja Handanovića. Napadalec angleškega Blackpoola, ki zelo rad opravlja tudi vlogo krilnega napadalca, je najbolj plodna leta dosedanje kariere preživel v Ukrajini pri Karpatyju iz Lviva, kjer je delal družbo Gregorju Balažicu.
Magnus Pehrsson je 38-letni švedski strokovnjak, ki je postal selektor estonske reprezentance decembra 2013. Gre za nekdanjega vezista Djurgardensa in IFK Goteborga, ki je sklenil kariero nogometaša leta 2003 zaradi hude poškodbe. Pehrsson je že tri leta kasneje začel z opravljanjem trenerskega posla, ki ga je vodil po najmočnejših švedskih in danskih ligah (GAIS, Aalborg, Djurgardens) do Estonije.
Magnus Pehrsson, selektor Estonije: »Angleži so brez dvoma favoriti skupine. Oni vnašajo v skupino dodatno atrakcijo, kar sem si pred žrebom tudi želel. Če bomo dobro pripravljeni, lahko tekmujemo z vsemi. Estonski nogomet iz dneva v dan napreduje in vse bomo naredili, da se predstavimo v najboljši luči doslej.«
Sergei Pareiko, vratar Estonije: »Anglija in Švica sta favorita skupine, medtem ko bo boj zatretje mesto odprt. Če začnemo kvalifikacije z dobrim rezultatom proti Slovenije, potem imamo lepe možnosti za vidno uvrstitev.«
Karol Mets, vezist Estonije: »Želim si dobrih iger in borbenega pristopa. Doma se lahko kosamo z vsemi ekipami, če pa bomo želeli storiti kaj več, bo potrebno osvajati točke tudi na tujem.«
Tekst: MKO
Foto: Ekipa, Arhiv NZS