Ženska članska reprezentanca je z domačo zmago proti Moldaviji (2:0) začela kvalifikacije za evropsko prvenstvo 2025. Za prve tri točke sta zadeli Lara Prašnikar in Zala Kuštrin.
Slovenija v torek, 9.4., gostuje v Skopju pri Severni Makedoniji, ki je danes gostovala v Latviji in po preobratu slavila zmago (3:4).
KVALIFIKACIJE ZA EP 2025, LIGA C
SLOVENIJA - MOLDAVIJA 2:0 (1:0)
Športni Park Ljubljana-Šiška
Sodnice: Tsiofliki (GRE), Tsiklitari (GRE), Tsaganou (GRE), Mavraeidopoulou (GRE)
Strelke: 1:0 Prašnikar (45.), 2:0 Kuštrin (56.)
Rumeni kartoni: Kastelec; Gutu, Mardari, Topal
Rdeči karton: /
Slovenija: Meršnik, Golob, Agrež, Gradišek, Korošec, Zver (Čonč od 87.), Prašnikar, Kuštrin (Kajzba ob 86.), Kolbl (Poje Mihelič od 63.), Eržen, Janež (Kastelec od 63.).
Moldavija: Cerescu (Coceanovschi od 88.), Virlan (Mardari od 41.), Tabur (Vlas od 88.), Chiper (Doiban od 73.), Munteanu, Gutu, Colesnicenco, Sivobolova, Cojuhari (Chirica od 72.), Topal, Colnic.
Selektor Saša Kolman je že z uvodno ofenzivno postavitvijo napovedal igro pred golom Moldavije. Tako je tudi bilo: samo v prvem polčasu je Slovenija zbrala 13 strelov, od tega šest v okvir vrat. Slovenija je prednjačila tudi v kotih (3:0). Prvi obetaven napad je sestavila v 3. minuti, ko je Lara Prašnikar z globinsko žogo našla Zalo Kuštrin, ki je stresla zunanji del mreže. Priložnosti so se nizale, Slovenija je vršila pritisk in iskala prvi gol, ki bi ji olajšal delo v nadaljevanju. Moldavija se je branila disciplinirano, morebitne napake pa je pokrila gostujoča vratarka Cerescu. V 18. minuti je poizkusila Kaja Korošec, v 19. je Lara Prašnikar pred golom iskala Špelo Kolbl, ki je merila tudi v 30. minuti, za tem še enkrat Lara Prašnikar v blok Moldavije. Po samostojni akciji, tekla je 2. minuta podaljška, pa je Lara Prašnikar v svoji 68. tekmi dosegla svoj 35. gol, ki je sprožil pravo erupcijo veselja vseh zbranih navijačev na tribunah štadiona.
Gol je prišel kot naročen za Slovenijo, ki je v 2. polčas odšla brez menjav. Tako kot Moldavija, ki pa je morala po prvi menjavi seči že v 41. minuti, ko se je poškodovala leva bočna branilka Valeria Virlan. V 56. minuti je Slovenija povedla 2:0. Korina Lara Janež je izkoristila gostujočo podajo, ki jo je prestregla in podaljšala do Zale Kuštrin. Igralka Bologne je s kakih 18 metrov dobro pomerila in zadela pod prečko za vodstvo 2:0. To je bil 4. reprezentančni gol Kuštrinove v dresu članic. Do konca tekma se rezultat ni več menjal, oba selektorja pa sta priložnost za igranje ponudila tudi igralkam s klopi.
Izjave po tekmi:
Saša Kolman, selektor:
„Spet smo trpeli. Če sem pošten, nisem prav povsem zadovoljen. Tekmo bi morali že prej pripeljati do konca. Moramo začeti izkoriščati priložnosti, ki si jih ustvarimo. Pridemo do gola, a ne moremo zabiti. Ampak dobro: to je bila prva tekma kvalifikacij, punce so bile malce v krču. Zelo smo si želeli te zmage in dobrega začetka, zato jim nekako oprostim. Gremo naprej.“
Lara Prašnikar:
„Dobro smo se pripravili, tekma pa taka, kot smo si predstavljali. V igri Moldavije smo iskali te medprostore. Vedeli smo tudi, da se bodo gosto branile in da bomo imele veliko priložnosti. Vse se je zgodilo, bomo pa še morali delati na izboljšanju realizacije. Sem pa zelo vesela, ker smo dosegle to prvo zmago.“
Zala Kuštrin:
„Prva tekma kvalifikacij je bila težka, zmago smo si prigarale. Mislim, da smo dobro opravile svojo nalogo in dosegle cilj. Moldavija se je postavila obrambno nazaj, bilo je malo medprostorov v njihovi igri. Bil pa je naš cilj, da te medprostore iščemo in to izkoriščamo.“
Slovenija WA:
Kaja Eržen (ACF Fiorentina ITA), Sara Gradišek (Bologna FC ITA), Zala Kuštrin (Bologna FC ITA), Melania Pasar (Budapest Honved FC MAD), Sara Ketiš (Chievo Verona ITA), Lara Prašnikar (Eintracht Frankfurt NEM), Sara Agrež (FC Köln NEM), Korina Lara Janež (FC Leipzig), Dominika Čonč (FC Levante Las Planas ŠPA), Nina Kajzba (Napoli FC ITA), Lana Golob (OH Leuven Women), Kaja Korošec (Paris F.C. FRA), Mateja Zver (SKN St. Pölten AVT), Zala Meršnik (Sporting Club de Huelva ŠPA), Naja Poje Mihelič (U.S. Sassuolo Calcio ITA), Nika Pintarič (ŽNK Ljubljana), Mirjam Kastelec (ŽNK Ljubljana), Špela Kolbl (ŽNK Mura), Izabela Križaj (ŽNK Olimpija Ljubljana).
Sistem tekmovanja
Kvalifikacije so sestavljene iz ligaške faze in finalnega turnirja play-offa. Ligaška faza se igra v enakem formatu kot Uefina Liga narodov: z ekipami, razdeljenimi v tri lige: Liga A s 16 ekipami, Liga B s 16 ekipami in Liga C z 19 ekipami. Začetni položaj vsake ekipe v ligi je določen na podlagi rezultatov prejšnje lige narodov za ženske. Reprezentance vstopajo v kvalifikacije z dvema ciljema: uvrstitev na evropsko prvenstvo in biti čim višje uvrščen za prihajajočo ligo narodov, ki bo na sporedu v sezoni 2025/2026.
Slovenija dosedaj še ni nastopila na velikem tekmovanju.
Tekst: D.P.
Foto: M24.si