Lanskoletni prvak Hervis pokala Slovenije je svoj pokalni naslov iztržil najbolje v zadnjih šestih sezonah, odkar se v finalu pokalnega tekmovanja igra le ena tekma. Mariborčani, sicer šestkratni pokalni prvaki, so lani v kvalifikacijah za UEFA evropsko ligo prišli na vrata skupinskega dela, pot do tam pa jim je zaprl italijanski Palermo. Toda slednji jim je odprl druge možnosti.
Mariborska evropska sezona 2010/2011 je bila na pragu sanjske. Zavoljo osvojenega pokala so vijoličasti evropske nastope pričeli v drugem krogu kvalifikacij proti madžarskem Videotopu. Prve napovedi iz vijoličastega tabora so bile ob Slovencem nepoznanem nasprotniku nekoliko previdne, toda Mariborčani so se kmalu izkazali kot boljša ekipa in slavili s skupnih 3:1.
Ambicije so nekoliko zrasle, naslednji nasprotnik vijoličastih pa je postal tudi v Sloveniji nekoliko bolj poznani Hibernian. Vijoličasti so kmalu pokazali svojo moč in v tretjem krogu kvalifikacij slavili kar s 6:2 ter napredovali v naslednji krog. Medtem ko UEFA za nastop v kvalifikacijah za evropsko ligo klubom nameni 90 tisoč evrov na krog, se ta številka močno poveča, če se ekipi uspe uvrstiti v skupinski del. V igri je namreč delitev dobička od TV pravic in centralnega trženja. Tu pride na vrsto tudi ključni nasprotnik, dvoboj na biti ali ne biti.
Mariborski biti ali ne biti je postal Palermo, italijanski prvoligaš pa je dvoboj odločil že na svojem domačem igrišču, ko so varovanci trenerje Delia Rossija slavili z 3:0. Mariborčani so doma po zaslugi razpoloženih Iličiča in Tavaresa sicer zmagali 3:2, vendar izpada niso uspeli preprečiti. Italijani, navdušeni nad predstavo in uporom Slovencev, so takoj po napredovanju napeli vse sile in v svoje vrste najprej v paketu pripeljali Josipa Iličiča in Armina Bačinoviča, nato pa še Sinišo Anđelkoviča, Mariborčani pa so na ta način Sloveniji nazorno pokazali kako je moč oplemenititi naslov pokalnega prvaka.
Sicer pa slovenski pokalni prvaki, z izjemo Maribora, od evropske sezone 2005/06 naprej niso imeli pretiranega razloga za zadovoljstvo. V večini so bili za Slovence usodni že prvi nasprotniki, poleg Maribora se je temu pravilu enkrat izognil le še ljubljanski Interblock.
V sezoni 2005/06 je Slovenijo v Pokalu UEFA, kot se je takrat imenovalo drugo tekmovanje Uefe, predstavljal celjski CMC Publikum, ki je po prvem uspehu v pokalu na domačih tleh sezono poprej, svojo kratko evropsko pot pričel v drugem krogu kvalifikacij. Žreb za Celjane ni bil ugoden, čakal jih je za spoznanje premočan Levski iz Sofije. Celjani so v dveh tekmah morali priznati premoč Bolgarom, kljub temu pa so v Sofijo potovali celo s prednostjo z domače tekme, kjer so slavili z 1:0.
Naslednji dve sezoni je slovenske barve v Pokalu UEFA branil Koper, ki pa se je obakrat poslovil že po prvem krogu kvalifikacij. Ne le poslovil, obakrat je povsem pregorel. V sezoni 2006/07 so bili s skupnim rezultatom 6:0 boljši nogometaši bolgarskega Litexa iz Loveča in tako je bil za slovenskega pokalnega prvaka ponovno usoden bolgarski predstavnik. V naslednji sezoni so si Koprčani v prvem krogu kvalifikacij za pokal UEFA privoščili pravo blamažo, saj so jih s skupnim rezultatom 6:3 izločili nogometaši Širokega Brijega.
V zadnji sezoni pokala UEFA (2008/09) kot tudi prvi sezoni UEFA evropske lige (2009/10) je Slovenijo predstavljal ljubljanski Interblock. Ljubljančani so v prvo evropsko sezono krenili ambiciozno, v edinem ljubljanskem prvoligašu sta se v sezoni po osvojitvi pokala cedila med in mleko. Čeprav še niso bili dobro uigrani, so Ljubljančani z 2:1 izločili Zeto in se tako uvrstili v drugi krog kvalifikacij. Tam jih je čakala nemške Hertha iz Berlina, ki je Ljubljančane (evropske tekme so igrali na Areni Petrol) premagala dvakrat. V naslednji sezoni so Ljubljančani začeli šele v tretjem krogu kvalifikacij, odličnega izhodišča pa jim ni uspelo izkoristiti. Metalurg iz Donjetska jih je prvič premagal z 2:0, drugič pa kar s 3:0 in sanj o skupinskem delu je bilo konec.
Takšna je torej evropska zgodba slovenskih prvakov, s katero, razen svetle vijoličaste izjeme, ne moremo biti najbolj zadovoljni. Štajerci so sicer ostalim slovenskim klubom razkrili vse prednosti pokalnega tekmovanja in nastopov v Evropi, kako pa jih bodo posnemali Domžalčani, ki bodo v naslednji sezoni kot pokalni predstavnik zastopali Slovenijo, pa bomo videli že 14. in 21. julija, ko se začne njihova evropska pot.
Tekst: Matjaž Krajnik
Foto: Drago Wernig - TAKA