Vse od leta 1999, ko so Združeni narodi določili 12. avgusta za mednarodni dan mladih se vsakoletno razpravlja o različnih vprašanjih, povezanih z mladimi, in opozarjanju na njihovo pomembno vlogo v družbi na splošno.
Število mladih (15–29 let) v Sloveniji se zmanjšuje; na začetku letošnjega leta jih je bilo 318.652 ali 29,3 % manj kot leta 1991. Njihov delež med vsemi prebivalci je bil največji prav v letu osamosvojitve, 22,5-odstoten, najmanjši predlani, 14,6-odstoten, letos pa je znašal 15,0 % (vir: SURS).
Pridobivanje novih sodnikov je eden od razvojno naravnanih ciljev in del strateškega načrta rekrutacije za povečanje števila, zato pri Zvezi nogometnih sodnikov Slovenije izvajamo številne aktivnosti za stalno generiranje novih. Za povečanje zanimanja za »poklic« sodnika oz. pomočnika sodnika organiziramo sodniške kampe s tečaji za nove sodnike v regijah, ki se srečujejo z znatnim pomanjkanjem števila usposobljenih sodnikov na določenem območju. Povezujemo se s šolami, s klubi in društva sodnikov usmerjamo na aktivno sodelovanje preko strokovnih predavanj z interpretacijo praktičnih navodili uporabe in spodbujanjem zainteresiranih za vključitev v sodniške vrste. Za informiranost o začetnih tečajih se uporabljajo socialna omrežja in komunikacijskimi kanali z interaktivnimi vsebinami in prilagojenimi plakati sodnikov za lokalna okolja za doseg še večjega števila populacije za potencialno vključevanje v sodniške vrste in razširjenost igre.
Po statističnih regijah je bil delež mladih na začetku tega leta največji v osrednjeslovenski (17,2 %), najmanjši pa v pomurski regiji (12,5 %). Med državami članicami EU je bil lani najvišji na Cipru (19,8 %), najnižji pa v Bolgariji (13,2 %). Slovenija spada med države z nižjim deležem mlade populacije, lani je poleg Bolgarije manj mladih imela še Latvija (14,5 %); povprečje v EU je bilo 16,2 %.
#POSTANI SODNIK#
Zveza nogometnih sodnikov Slovenije (ZNSS) je že leta 2007 v svoj sistem izobraževanja implementirala tudi strokovni program "mentorji in talenti", ki ga vzpodbuja in financira Evropska nogometna zveza (UEFA). Program poteka na nacionalnem nivoju, kakor tudi v podsistemih na nivoju društev in je primarno usmerjen v razvoj ter strokovno usposabljanje mlajših nadarjenih sodnikov, ki še ne sodijo na nacionalnem nivoju (A oziroma A-1 liste sodnikov) obetajo pa, da bi v prihodnosti to raven lahko dosegli.
V sodelovanju med Komisijo za sodniške zadeve NZS in v organizaciji sodniškega oddelka se velik poudarek daje usposabljanju prihodnjih generacij kakovostnih sodnikov in pomočnikov. Leta 2016 je bil vzpostavljen tudi sistem skavtinga v Društvih nogometnih sodnikov, kjer skavti identificirajo mlajše perspektivne sodnike v okviru svoje regije in o tem poročajo ZNSS. Skavting je mišljen tudi kot oblika suporta društvom, saj ga v celoti financira ZNSS.
Tekst: NZS/ ŽD
Foto: m24.si