V Berlinu se bodo v nedeljo končale poletne svetovne igre specialne olimpijade. Med več kot 8000 udeleženci so tudi naše športnice in športniki. Za izjemno odmeven uspeh pa so poskrbeli nogometaši, ki so danes postali zmagovalci turnirja. V finalu so s 6:1 premagali Nemce, domačine tega tekmovanja. Za Slovenijo so za zlato kolajno zadeli Gašper Zaviršek (2), Robert Vlah (2), Dejan Antolič in David Kozina. V polfinalu je bila Slovenija z 10:1 boljša od Indije.
Veselje v naši vrsti
“Ni besed, ki bi opisale, kaj se dogaja. Vse se nam je poklopilo, kot smo načrtovali. Vsak igralec, vsak izmed trenerjev je imel svojo nalogo, ki jo je opravil z odliko. Sanje vsakega športnika so se nam uresničile,” navdušenja ne skriva glavni trener Domen Pociecha. Zlatim nogometašem je med prvimi čestital tudi mag. Dejan Židan, državni sekretar na Ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport, ki je na obisku v Berlinu.
Slovenija je nastopila v postavi Janko Levstek (CUDV Radovljica), Janez Černe (Center Janeza Levca), Goran Pajović (VDC Tončke Hočevar), Robert Vlah (VDC Tončke Hočevar), Gašper Zaviršek (VDC Tončke Hočevar), Mitja Čamer (VDC Zasavje), Peter Lenart (VDC Zasavje), Dejan Antolič (VDC Zasavje), David Kozina (VDC Želva) in Markus Abs (VDC Želva)
Na umetni travi
Ekipo nogometašev je vodil 37-letni Domen Pociecha iz Kisovca. Za Domnom je uspešna sankaška kariera, v letih 2006 in 2010 je tekmoval tudi na olimpijskih igrah. „Dejansko igramo futsal, v polju sta po dve ekipi po pet igralcev. Tekma poteka na umetni travi, da preprečimo še kako poškodbo. Gol je dimenzij 3*2 metra. Tekma traja dva polčasa po 20 minut. Vsaka ekipa ima še pet rezervistov na klopi, zato je jasno, da v tem času vsi igralci dobijo svojo priložnost. Vsi pridejo na vrsto, vsakemu damo možnost, da zaigra na tako visoki ravni,“ je glavni trener opisal nogomet, kot so tako dobro te dni igralci naši v Berlinu, kjer se je merilo kar 26 naših športnic in športnikov.
Kaj je specialna olimpijada?
Specialna olimpiada je način življenja oseb z motnjami v duševnem razvoju, prek njih pa tudi njihovih družin in programov. Rezultat te ideje je ohranjanje psihofizičnih sposobnosti in vsesplošna socializacija oseb z motnjami v duševnem razvoju, nas poučijo v Društvu specialna olimpiada Slovenije. Specialci, kot sami sebi radi rečejo, izraz pa ni nič žaljiv, kot bi morda kdo pomislil na prvo žogo, imajo šport izjemno radi. V Sloveniji v gibanju specialne olimpiade sodelujemo že vse od leta 1990. V tem času se je svetovnih iger specialne olimpiade udeležilo že skoraj 300 tekmovalcev.
Tekst: D.P.
Foto: SOS