Prvi veliki derbi v letošnji sezoni prihaja z zamudo, v času, ko je prvenstvo močno zakorakalo v drugo četrtino. Razmerja moči dobivajo vse resnejše obrise na prvenstveni lestvici, velika rivala pa se na vrhuncu sezone spopadata z rezultatsko krizo. Soočenje Maribora in Olimpije lahko predstavlja prelomnico za oba kluba. Kdo ima več možnosti za najbolj sladke tri prvenstvene točke, pa preverite v statistični primerjavi.
Maribor in Olimpija sta odigrala tekmo manj od ostalih konkurentov, saj je bil prvi letošnji derbi prestavljen zaradi udejstvovanja obeh klubov v evropskih pokalih. Prvi obračun velikih rivalov tako prihaja na sporedu šele to nedeljo, kot 64. tekma sezone. Vijoličasti so prvenstvo odprli suvereno, kot smo se v zadnjih sezonah že nekako navadili. Serija šestih zaporednih zmag pa se je končala v Ljudskem vrtu na srečanju z Gorico, ki je Mariborčanom odščipnila prvi točki. Sledil je začetek slabših rezultatov, ki je stopil praktično vso zalogo prednosti pred ostalo konkurenco. Ena zmaga na petih tekmah je pripeljala do slovesa Anteja Čačića, ki ga je nasledil Ante Šimundža. Še bolj dramatično je bilo v taboru Olimpije, kjer so tudi to sezono začeli slabše od pričakovanj. Uvodna tekma je prinesla šok pred domačimi gledalci, ki se je nato izgubil v treh zaporednih zmagah, a kaj, ko so kmalu za tem sledili novi trije porazi. Stolček Andreja Razdrha se je v javnosti že zelo majal, vendar so iz vodstva kluba tik pred velikim derbijem sporočili, da trener zmajčkov uživa popolno zaupanje. Obe moštvi sta imeli tudi burno kadrovsko poletje, pri čemer se zdi, da so zeleno-beli pripeljali več odmevnih okrepitev kot vijoličasti. Državni prvaki so zadeli v polno z Jean-Phillipom Mendyjem in Damjanom Boharjem, medtem ko na pravo vrednost Pabla Ceppelinija in Amirja Derviševića še čakamo. Ljubljančani pa so pripeljali celo falango novih nogometašev, med katerimi sta še največ pokazala povratnika Milan Anđelkovič in Nikola Nikezić ter Kamerunec Gabriel Eteme, medtem ko bosta Aleksander Radosavljević in Tadej Apatić upala na svojo prvo priložnost prav na velikem derbiju.
Na derbi se Mariborčani podajajo s prvega mesta in sedmimi točkami prednosti pred ljubljansko Olimpijo, ki zaseda nezavidljivo sedmo mesto. Mariborčani premorejo najbolj učinkovit napad prvenstva in najbolj čvrsto obrambo, medtem ko se Olimpija postavlja s četrtim najboljšim napadom in četrto najbolj skromno obrambo. Največjo težavo Ljubljančanov v letošnji sezoni predstavlja nerazumljiv padec koncentracije v drugih polčasih, kjer so najskromnejši med vsemi. Prav to obdobje pa je najbolj plodno za Mariborčane, ki pa imajo še nekaj rezerve v prvih delih tekem. Največja točkovna razlika med obema kluboma je nastala s predstavami pred domačimi gledalci, kjer je Olimpija že dvakrat ostala praznih rok, medtem ko si vijoličasti še niso privoščili poraza.
Poglejmo si še, kako sta se oba tekmeca odrezala v dosedanjem delu sezone v posameznih, enakomerno porazdeljenih obdobjih znotraj časovnega okvira tekme. Pri Mariborčanih lahko povlečemo jasne vzporednice med obdobji učinkovitosti v prvih in drugih polčasih. Prvih petnajst minut obeh delov tekme predstavlja najbolj plodno obdobje državnih prvakov, kar lahko tolmačimo z visoko motivacijo takoj po nagovoru trenerja. Vmesno obdobje je precej bolj zaspano, medtem ko se v končnici obeh polčasov učinkovitost ponovno poveča. Slika Olimpije je drugačna. Ljubljančani so v prvih polčasih veliko bolj strelsko navdahnjeni kot v drugih, najbolj učinkovito obdobje pa beležijo od 30.-45. minute tekme. Po solidnem uvodu, v nadaljevanju sledi dramatičen padec, saj med 60. in 75. minuto sploh še niso dosegli zadetka. Padcu storilnosti Olimpije v drugih polčasih bi lahko pripisali več različnih dejavnikov, eden od njih, bi lahko bila recimo tudi slabša fizična pripravljenost.
Zelo zanimivo sliko ponuja tudi pregled prejetih zadetkov znotraj časovnega okvira tekme, kjer opazimo, da so Mariborčani najmanj zbrani v obrambi v prve pol ure igre. Začetna nezbranost, ki jih je že nekajkrat stala odmevnega rezultata tudi v evropskih tekmovanjih, nato občutno popusti in zajadra v obdobje, ko si vijoličasti sploh še niso privoščili prejetega zadetka. Disciplinirano branjenje praviloma traja nekje do 75. minute, ko se število prejetih zadetkov vrne na uvodno raven, vendar gre tu že za posledice zadnjih poskusov po spremembi rezultata. Olimpija prejema zadetke presenetljivo enakomerno, s tem, da bode v oči predvsem obdobje od 15.-30. minute, ki je daleč najslabše, podobno kot v taboru Mariborčanov.
Tudi tokrat smo pod drobnogled vzeli tudi nogometaše, od katerih pričakujemo, da bodo imeli najpomembnejšo noto na velikem derbiju.
Vratarja: Jasmin Handanovič proti Elvisu Đafiču
Na velikih derbijih je vloga vratarja običajno še bolj pomembna, kot sicer. Tega se dobro zavedajo predvsem v taboru Olimpije, kjer so v minuli sezoni vselej postregli s presenečenjem, ko so posebno za derbi pripravili Aleksandra Šeligo. Tako bi se znalo zgoditi tudi letos, čeprav je v zadnjem obdobju precej bolj standarden Elvis Đafić. Ljubljanski vratar ima v primerjavi z Jasminom Handanovićem precej manj izkušenj, vseeno pa so za njim že štirje veliki derbiji, na katerih je prejel osem zadetkov. Handanović jih je na drugi strani oddelal že sedem, prejel devet golov in bil tudi enkrat izključen. Mariborski vratar, ki občasno postreže tudi s kakšno individualno napako, spada med najbolj zanesljive vratarje prvenstva, saj v povprečju ubrani skoraj 88 strelov od stotih, medtem ko Đafić s 75. odstotki ubranjenih strelov v letošnji sezoni še ni popolnoma prepričal. Oba moža na golovi črti, ki imata zelo podobno povprečje ubranjenih strelov na tekmo, sta v letošnji sezoni že skušala ubraniti tudi najstrožjo kazen. Mariborski vratar je uspešno preprečil veselje Krki, Ljubljančan pa je bil zelo blizu ubranjenemu kazenskemu strelu proti Rudarju.
Centralna branilca: Aleksander Rajčevič proti Milanu Anđelkoviču
Oba centralna branilca razpolagata s potrebnimi izkušnjami. Aleksander Rajčevič velja za enega najbolj zanesljivih branilcev prvenstva, čeprav si je v letošnji sezoni privoščil že nekaj nerazumljivih napak, ki bi lahko bile tudi posledica konstantnega rotiranja preostalega branilca v paru. Milan Anđelković pa je posebno nevaren v skok igri, preko katere pogosto prihaja tudi v priložnosti za zadetek. Mariborčan je zelo eleganten nogometaš, ki praviloma ne "paničari", Ljubljančana pa odlikuje precej bolj agresivna igra, tudi za ceno grobega prekrška. Rajčevič je na velikih derbijih nepogrešljiv član Maribora, saj je odigral skoraj 70% vseh minut na dosedanjih tekmah med Mariborom in Olimpijo, medtem ko Anđelković tudi zaradi avanture v tujini razpolaga z nekoliko manjšim deležem.
Bočna branilca: Martin Milec proti Bobanu Joviču
Spopad obeh bočnih branilcev ponuja verjetno obračun najboljših nogometašev prvenstva na tem igralnem položaju. Če je še nekaj časa nazaj imel Boban Jović nekaj prednosti pred Martinom Milcem, pa je sedaj obratno, kar dokazuje tudi vse večja prisotnost Mariborčana na akcijah A-reprezentance. Milcu je uspel izjemen napredek predvsem na težkih mednarodnih tekmah, medtem ko Jovič še vedno čuti nekaj posledic zaradi neigranja v minuli sezoni. Oba veljata za dokaj ofenzivno usmerjena bočna nogometaša, ki lahko presenetita tudi s strelom z razdalje. Milec je v danem trenutku nekoliko močnejši pri asistencah, medtem ko bi bila lahko Jovičeva prednost prodornost. Čeprav sta oba še zelo mlada nogometaša, pa so izkušnje močno na strani Ljubljančana, ki je odigral kar 75% odstotkov vseh velikih derbijev.
Vezista: Aleš Mertelj proti Gabrielu Etemeju
Najpomembnejša bitka se bo verjetno bila v zvezni vrsti, kjer bosta najbolj nehvaležno delo opravljala Aleš Mertelj in Gabriel Eteme. Nogometaš v vijoličastem dresu je taktično dozorel igralec, ki ne zapravlja žog, medtem ko je Gabriel Eteme precej manj izkušen, a poln potenciala. Zaščitni znak Mertlja so enostavne kratke podaje in sposobnost, da pokaže najboljše igre na najbolj zahtevnih preizkušnjah. Kamerunec je nekoliko bolj ofenzivno naravnan, kljub temu pa pobere veliko število žog nasprotniku iz posesti. Ljubljančan je sicer tudi zelo prodoren in delaven igralec, medtem ko Mariborčan, ki lahko igra na večih igralnih pozicijah, prispeva pomemben delež k dobremu ekipnemu duhu. Oba nogometaša sta v letošnji sezoni dosegla en zadetek, Mertelj, ki je igral precej več od Etemeja, pa je vpisal še asistenco.
Krilna napadalca: Damjan Bohar proti Niku Omladiču
Po odhodu Agima Ibraimija bi moral predstavljati glavno mariborsko orožje na krilnih položajih Damjan Bohar, ki je v preteklosti že odlično sodeloval z Antejem Šimundžo. Nik Omladić je na drugi strani že nekaj časa prvi zvezdnik ljubljanske Olimpije in ljubljenec navijačev zeleno-belih. Oba sta zelo dobro tehnično podkovana in hitra nogometaša, kar s pridom izkoriščata z nezaustavljivimi prodori. Boharjeva prednost bi lahko bila nepredvidljivost in zagrizenost, Omladić pa ima močnejši strel z razdalje, ki ga rad preizkuša tudi iz prostih strelov. V letošnji sezoni je bolj učinkovit nogometaš Olimpije,ki pa je večino zadetkov dosegel iz najstrožjih kazni. Oba sta uspešno razigravala tudi soigralce. Bohar je dve asistenci vpisal po podaji iz protinapadov, Omladić pa je večinoma pošiljal natančne predložke iz kotov. Za Prekmurca v vijoličastem dresu bo to prvi veliki derbi, medtem ko jih je Omladić oddelal že deset v prvenstvu, brez da bi se veselil zadetka.
Osrednja napadalca: Marcos Tavares prot Andražu Šporarju
Izkušnje proti predrzni mladosti. Obračun med Marcosom Tavaresom in Andražem Šporarjem bi moral biti pravi magnet za nogometne sladokusce. Brazilec s slovenskim potnim listom predstavlja živo legendo Maribora, medtem ko je mladi reprezentant na dobri poti, da to postane. Oba lahko igrata tudi vlogo drugega napadalca, s tem da je Tavares nekoliko spretnejši v kazenskem prostoru, Šporar pa premore nekoliko bolj natančen strel z razdalje. Igra z glavo je močen adut obeh nogometašev, hitrost bi morala biti na strani Šporarja, spretnost z žogo pa prednost Tavaresa. Slednji je doslej izpustil le en veliki derbi, Ljubljančan pa je nastopil le na treh v minuli sezoni. Drugi najboljši strelec v zgodovini Maribora lahko igra tudi osamljen v konici napada, medtem ko peti najboljši strelec po številu prvoligaških zadetkov v zeleno-belem dresu pride do najboljšega izraza, če mu družbo dela Nikola Nikezić.
Trenerja: Ante Šimundža proti Andreju Razdrhu
Tokratni veliki derbi prinaša obračun mladih, ambicioznih strokovnjakov, ki še nista osvojila nobene lovorike na trenerski klopi. Ante Šimundža, ki se bo mariborskemu občinstvu premierno predstavil prav na derbiju, je nesporen potencial nakazal kot strateg Mure, ko je novinca v prvoligaški druščini popeljal do tretjega mesta in evropskih pokalov. Razdrh pa je v minuli sezoni presenetljivo nasledil Ermina Šiljaka in takoj nanizal serijo šestih zmag, ki je do danes sicer ni uspel podaljšati. Z enakim številom zaporednih zmag se lahko pohvali tudi Šimundža, oba trenerja pa sta doslej doživela največ tri poraze v vrsti. Povprečno število točk na tekmo govori v prid ljubljanskega taktika, a je potrebno vzeti na znanje, da je Mariborčan v minuli sezoni drugič prevzel Muro v sila nehvaležnem položaju in jo popeljal do devetega mesta. Šimudža in Razdrh sta se doslej srečala dvakrat, obakrat pa se je zmage veselil zadnji.
Skrita aduta: Matic Črnic proti Marku Vukčeviču
Če ne bo šlo vse po načrtih, bi znala priložnost za igro dočakati Matic Črnic in Marko Vukčevič. Mladi Mariborčan se je v letošnji sezoni že dokazal, saj je dosegal kar dva zadetka in še štirikrat podal za veselje soigralcev. Mladi reprezentant Črne gore pa v prvenstvu še ni prišel na svoj račun, čeprav je v letošnji sezoni demonstriral nekaj bleščečih potez v pokalnem tekmovanju in dresu z državnim grbom. Oba nogometaša sta še izjemno mlada in bosta bržčas soustvarjala prihodnost obeh klubov. 21-letni Črnic, ki je na dosedanjih derbijih preživel na igrišču le sedemnajst minut, je prvič okusil najbolj sentimentalen slovenski klubski obračun že avgusta 2009, za Vukčeviča pa bo to seveda šele prva tekma velikih rivalov, saj se je Olimpiji pridružil pred kratkim.
Tekst: Prvaliga.si / MKo
Foto: Ekipa